Haber

Peru’da kuş gribi salgınında binlerce deniz aslanı öldü

Peru’yu etkisi altına alan kuş gribi salgınında kuşların yanı sıra binlerce deniz aslanının da öldüğü bildirildi.

CNN’in haberine göre Peru’da Devlet Koruma Altındaki Ulusal Alanlar Servisi (SERNANP), H5N1 olarak da bilinen kuş gribinin ülkede çok sayıda türe yayıldığını duyurdu.

SERNANP yetkilileri, kuşlar arasında ilk salgın vakanın görüldüğü Kasım 2022 sonundan bu yana 63 bin kuşun telef olduğunu, ölümlerin diğer türlere de sıçradığını bildirdi.

Yetkililer şimdiye kadar Peru kıyılarında kuş gribi nedeniyle ölen 3.487 Peru deniz aslanı veya türlerinin yüzde 3’ünü tespit etti. Ayrıca kuş gribine bağlı 5 kürklü fok ölümü de kaydedildi.

Öte yandan kuş gribi de ABD’de birçok kuş ve memelinin ölümüne neden oluyor.

2022’nin sonlarından bu yana bilim adamları, ABD’de ördekler, martılar, kazlar, şahinler ve baykuşlar da dahil olmak üzere 100’den fazla yabani kuş türünde kuş gribi virüsü vakaları bildirdiler. Ayrıca ABD’de ayı, tilki, vaşak, rakun ve yunus gibi memelilerde de kuş gribi vakaları rapor edildi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, insanlar için kuş gribi riskinin düşük olduğunu belirtse de az sayıda da olsa insanlarda da görüldüğü söyleniyor.

sasonhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu