Ekonomi

ABD’de enflasyon yükselirken Fed’in faiz artırımı gündeme geliyor

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ana hedefi enflasyonu yüzde 2 hedefine çekmek.

Bu amaç doğrultusunda faiz artışlarının devam etmesi beklenmektedir.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ocak’ta aylık bazda yüzde 0,5,  yıllık yüzde 6,4 arttı.

ABD’de enflasyon yüksek kaldı

ABD’de dün açıklanan enflasyon önceki aylara göre yavaşlamaya devam etse de yüksek seviyesini koruduğu görüldü.

Fed Lideri daha önce enflasyonun düşmesinin zaman alacağını açıklamıştı.

Söz konusu dönemde beklenenden daha az yavaşlayan yıllık enflasyon verileri, akıllara Fed Lideri Jerome Powell’ın enflasyonu Fed’in yüzde 2 hedefine indirme sürecinin “muhtemelen biraz zaman alacağı” ve enflasyondaki düşüş sürecinin “olacağı” değerlendirmesini getirdi. muhtemelen inişler ve çıkışlar var”.

“Fed’in faiz oranlarını daha da artırma kararlılığını güçlendiriyor”

American Enterprise Institute (AEI) Kıdemli Uzmanı Steven Kamin, aylık yüzde 0,4’te sabit kalan çekirdek enflasyonun dezenflasyonist ivmede bir miktar kayıp sinyali verdiğini vurgulayarak şu bilgileri aktardı:

Bununla birlikte, çok güçlü Ocak ayı istihdam raporunun ardından gelen enflasyon verilerinin, Fed’in faiz oranlarını daha da artırma ve uzun süre yüksek tutma kararlılığını güçlendirmesi muhtemeldir.

“‘Süper çekirdek enflasyon’ güçlü olmaya devam ediyor”

Moody’s Analitik Başekonomisti Mark Zandi, Ocak ayında enflasyonun yüksek olmasına rağmen yıllık bazda yavaşladığına dikkat çekerek, bilgilerde can sıkıcı noktanın elektrik ve konut hizmetleri dışındaki hizmetler olarak tanımlanabileceğine dikkat çekti. “süper çekirdek”Enflasyonun güçlü seyrini sürdürdüğüne değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

Fed, para politikasının etkileyebileceği işgücü maliyetleri tarafından yönlendirildiği için buna odaklanıyor. Ancak fiyat artışı ılımlı olmalı ve sonuçta büyük çekirdek enflasyon da ılımlı olmalı.

“Yılın ikinci yarısında enflasyonda ciddi bir yavaşlama olabilir”

Ryan Sweet, Oxford Economics ABD Baş Ekonomisti “Fed, iki tane daha 25 baz puanlık faiz artışı sinyali vermiyor. Tahmini Ocak TÜFE ve istihdam raporunu dikkate alarak ayarlayacağız.Yılın ilk yarısında enflasyon beklenenden güçlü gelebilir, ikinci yarısında ise net bir yavaşlama kaydedilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu